Spokojné deti sa trochu hrávajú

06.08.2014
Vzdelávanie a výchova

Reprezentatívny prieskum medzi tisíckami detí ukázal, či im hranie videohier ubližuje.

Sú počítačové hry zlé alebo dobré. Túto nezmyselnú debatu plnú vášní sa teraz pokúsil uzavrieť nový výskum Oxfordskej univerzity. Reprezentatívny výskum na vzorke viac ako 5-tisíc detí vo veku medzi desiatimi až pätnástimi rokmi ukázal, že hrať sa na počítači či konzole menej ako hodinu denne môže mať pozitívny efekt. Deti sú podľa štúdie v odbornom magazíne Pediatrics vyrovnanejšie a spokojnejšie so svojimi životmi.
   
„Na takto polarizovanom výskumnom poli, kde jedni veria, že hranie hier má extrémne užitočné následky a iní, že vedie k násilným činom, môže tento výskum priniesť nové, odlišné stanovisko,“ vysvetľuje pre BBC výsledky svojho výskumu Andrew Przybylski. „Zapojenie sa do hrania môže sprístupniť deťom spoločný jazyk. V prípade niekoho, kto nie je súčasťou takejto konverzácie, sa to môže skončiť až vylúčením osoby.“ Vedci testovali skupinu detí, v ktorej boli rovnako zastúpení chlapci aj dievčatá. Najskôr sa ich spýtali, koľko času denne strávia pred počítačom či videohernou konzolou, následne sa podľa tlačového vyhlásenia univerzity tej istej skupiny spýtali, či sú deti spokojné so svojimi životmi, kládli im otázky o hyperaktivite, empatii či o tom, ako vychádzajú so svojimi rovesníkmi. Ukázalo sa nielen to, že počítačové hry sa hrajú tri zo štyroch britských detí, ale i to, že najspokojnejšie boli deti, ktoré sa hrávali menej ako hodinu denne - mali menej emočných i sociálnych problémov. Naopak, deti hrávajúce sa viac než tri hodiny, mávali problémy a boli so svojimi životmi nespokojnejšie. V prípade jednej až troch hodín denne sa neobjavili žiadne pozitívne či negatívne efekty. Rodina je dôležitejšia
  
Odborníci však zdôrazňujú, že vplyv hrania na fungovanie detí je relatívne nízky. Oveľa dôležitejšie je totiž to, či deti pochádzajú z fungujúcich rodín, či sú v poriadku ich vzťahy v škole a či sú materiálne dostatočné zabezpečené.

Zdroj: SME

ŠP odporúča: Tajomstvá sveta

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte