Trápia sa vaše deti s učením? Zamerajte sa na tréning pozornosti a pamäti

13.05.2019
Vzdelávanie a výchova

Čím ďalej viac detí sa v dnešnej dobe stretáva s poruchami pozornosti.

Tie bohužiaľ často vedú k tomu, že si žiaci nepamätajú látku, nemajú dobré výsledky v škole a tým strácajú ďalšiu chuť a motiváciu učiť sa. Dobrá správa je, že pozornosť i pamäť sa dajú trénovať, stačí len začať včas a vytrvať. Ako na to?

Dbajte na pravidelný denný program

Zjednodušíte tým dieťaťu orientáciu počas dňa a umožníte mu tak plne sa sústrediť na nové podnety zo školy a z celého dňa. A rovno si ich zapamätať. Je jasné, že každý deň nemôže byť rovnaký, ale doba spánku, raňajok a večere by sa výrazne líšiť nemala.

Trénujte riekanky, povedačky a pesničky

Najrôznejšie rýmovačky deti väčšinou bavia a hlavne im pomáhajú nenásilne trénovať pamäť. A nemusíte sa spoliehať len na ľudovú tvorbu. Spievajte si s deťmi úvodné piesne z ich obľúbených filmov a seriálov, ktoré ich budú ďaleko viac baviť. A pokiaľ vám nechýba kreativita, vymýšľajte básničky vlastné, napríklad inšpirované zážitkami vašej vlastnej rodiny!

Budujte vzťah ku knihám

Na tréning pozornosti sú najlepšie klasické knižky. Prečo? Pretože pri čítaní sa mozog chtiac-nechtiac musí sústrediť na jednu vec. Snažte sa teda vzbudiť záujem detí o knižky čo najskôr. Pokiaľ ich klasické knihy nebavia alebo ešte nevedia čítať, kúpte im interaktívne knižky z edície Kúzelné čítanie od Albi, ktoré vie sama rozhovoriť špeciálna elektronická ceruzka. Taká hračka deti spoľahlivo upúta.

Zaveďte pravidelné rituály

„Napríklad spoločné stolovanie, čítanie pred spaním. Pravidelné čítanie rozprávky deťom pred spaním alebo spievanie pesničiek pri večernom umývaní. Práve pri rituáloch, ktoré súvisia s ukladaním na spánok, trvajú deti na tom, aby sa všetko vždy odohrávalo rovnako. Kľudne si dokola čítajú jednu knihu, či prezerajú obrázky, ktoré už videli.  Večer totiž deti ešte raz spracúvajú zážitky zo dňa“ hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Spánok je najdôležitejší

Počas spánku mozog nielen odpočíva, ale dochádza i k ukladaniu nových informácií. Odpočinok je preto rovnako dôležitý ako samotné učenie. Starostlivo dbajte na to, aby dieťa malo pravidelný a zodpovedajúci spánkový režim.

A jedlo tiež!

Pre správne fungovanie mozgu sú kľúčové 3 látky: omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty a vitamín E. Nájdete ich vo viacerých potravinách, na mastné kyseliny sú bohaté morské ryby, hlavne losos. Antioxidanty obsahuje napríklad lesné ovocie a vitamín E nájdete v listovej zelenine  a vajíčkach.

Využite každodenné podnety

Deti v škole ďaleko lepšie vstrebávajú látku, s ktorou sa už niekedy v minulosti stretli. Napríklad vo filme alebo v reálnom živote. Až nabudúce pôjdete na výlet, rozprávajte deťom o danom mieste zaujímavosti. Na hodinách vlastivedy alebo prírodovedy ako keby nájde! Podobne môžete školskú látku nenápadne zakomponovať do hry, v edícii Kúzelné čítanie od Albi nájdete pútavé knižky zamerané na všetky možné oblasti od prírodovedy cez ľudské telo až po angličtinu.

Tip pre školy: Kúzelné čítanie ale aj iné hry od Albi môžete jednoducho nakupovať s 28% zľavou. Stačí sa stať členom Klubu pre školy. Registrácia aj členstvo v klube je zdarma. Navyše automaticky získate 2 hry ročne zdarma. Viac informácií na: https://eshop.albi.sk/skoly/

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte