4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
Petra B.
vyucba ang. jazyka

Dobry den, pani Pavlikova rada by som sa vas spytala ci na vyucovanie anglickeho jazyka v skolke staci Bc.studium + statna jazykova skuska.
A na vyucovanie jazyka v skolach musi byt VS 2 stupen ale ak ma niekto neucitelsky odbor potom treba aj DPS? Pytam sa preto ci som to dobre pochopila na ms sr vo vyhlaske co tu uvadzate,lebo som myslela ze aj bez DPS sa da ucit. Dakujem za odpoved

Maria Pavlikova
Výučba anglického jazyka

Na vyučovanie anglického (ale aj iného cudzieho) jazyka v materskej škole stačí úplné stredné odborné vzdelanie učiteľstvo pre materské školy alebo hociktoré vzdelanie uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1, časť I. uvedené pod písm. A alebo B alebo D. a vykonaná štátna jazyková skúška z cudzieho jazyka. Konkrétne je to uvedené pod písm. D v bode 13. Nemôže ísť o hocijaké vzdelanie, ale musí byť zamerané pre predškolskú výchovu. Na vyučovanie cudzieho jazyka na základnej škole musí byť jednoznačne vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Ak máte vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa neučiteľské, nie ste povinná na vyučovanie jazyka absolvovať doplňujúce pedagogické vzdelanie, ale štátnu jazykovú skúšku.

Simona207
DPS

Doby den p. Pavlikova,

mam vyštudovaný II.stupen odbor Mediamatika. Popri MD by som si chcela spravit Doplnkové pedagogické študium a štátnu skusku z ang. Je to dostačujúce pre výučbu anglického jazyka na základnej škole? Dakujem prajem pekný den.

Maria Pavlikova
DPŠ

Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie jednotlivých predmetov na jednotlivých školách sú určené vyhláškou MŠ SR č. 437/2009 Z. z. Na vyučovanie cudzieho jazyka na základnej škole sú uvedené v prílohe č. 1, časť V. v bodoch 16 až 19. V bode 18 pod písm. b) sa uvádza ako splnenie kvalifikačných predpokladov aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa (neučiteľské) a vykonanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole. Predpoklad absolvovania doplňujúceho pedagogického vzdelania sa nevyžaduje a preto ho nie je potrebné absolvovovať. Doplňujúce pedagogické vzdelanie, v prípade, že ho absolvujete bude nadväzovať na vyštudovaný odbor mediamatika a budete kvalifikovaná vyučovať tento predmet na strednej škole.