14 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Lauf
Kvalifikacne predpoklady pre cudzie jazyky

Dobry den,

ak teda dobre rozumiem vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., tak ak ma niekto ukoncene vysokoskolske vzdelanie druheho stupna neucitelskeho smeru a zarovan rozsirujuce studium cudziaho jazyka, alebo vseobecnu statnu skusku na statnej jazykovej skole v BA, tak je kvalifikovanym ucitelom cudzieho jazyka aj na zakladnej, aj na strednej skole a nemusi absolvovat DPŠ???

Dakujem za odpoved, V.L.

Sandra Kuhnová
Kvalifikačné predpoklady pre vyučovanie anglického jazyka na SŠ

Dobrý deň,

takisto mám vysokoškolské vzdelanie neučiteľského smeru a dostala som informáciu, že potrebujem štátnicu a DPŠ. Tento rok som urobila všeobecnú štátnicu na Štátnej jazykovej škole v Bratislave, ale keď som sa chcela prihlásiť v BB na DPŠ, moju prihlášku zamietli s tým, že štátnica na Štátnej jazykovej škole nestačí. Poraďte prosím, som dosť zúfalá, lebo zo zákona mi nie je jasné, aké prepodklady mám teda spĺňať.

Ďakujem za odpoveď Sandra K.

Maria Pavlikova
Kvalifikacné predpoklady pre cudzie jazyky

Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie cudzích jazykov sú stanovené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., v prílohe č. 1. Sú takmer zhodné pre učiteľa základnej školy a pre učiteľa strednej školy. Pre učiteľa strednej školy v časti VII, písm. A v bodoch 15 až 18. Ak máte vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa neučiteľského zamerania v inom odbore ako cudzí jazyk a štátnu jazykovú skúšku nie ste povinná absolvovať doplňujúce pedagogické štúdium. Ak by ste mali napr. vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa technického zamerania a absolvovali by ste doplňujúce pedagogické štúdium, získali by ste pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie Vašich štátnicových - technických predmetov a nie nie cudzieho jazyka.

Maria Pavlikova
Kvalifikačné predpoklady pre cudzie jazyky

valifikačné predpoklady na vyučovanie cudzích jazykov sú stanovené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., v prílohe č. 1. Sú takmer zhodné pre učiteľa základnej školy a pre učiteľa strednej školy. Pre učiteľa strednej školy v časti VII, písm. A v bodoch 15 až 18. Ak máte vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa neučiteľského zamerania v inom odbore ako cudzí jazyk a štátnu jazykovú skúšku nie ste povinná absolvovať doplňujúce pedagogické štúdium. Ak by ste mali napr. vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa technického zamerania a absolvovali by ste doplňujúce pedagogické štúdium, získali by ste pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie Vašich štátnicových - technických predmetov a nie cudzieho jazyka. Rozširujúce štúdium môžete absolvovať ak máte pedagogické vzdelanie. Vo vyhláške je až sedem kombinácii vzdelaní, treba si nájsť ten správny kvalifikačný pedpoklad a nevytvárať ďalšiu kombináciu

učkaM
Kvalifikačné predpoklady a náhrada prvej kvalifikačnej skúšky

Mám ukončené vysokoškolské vzdelanie neučiteľského smeru v roku 2002, v roku 2006 ukončené DPŠ, a v roku 1997 všeobecná štátna jazyková skúška na štátnej jazykovej škole v Banskej Bystrici. Momentálne vyučujem anglický jazyk na základnej škole. Do platnosti vyhlášky MŠ SR č. 41/1996 t.j. 30.10.2009 som mala 5 rokov pedagogickej praxe. Môže mi byť na základe týchto mojich ukončených štúdii uznaná náhrada prvej kvalifikačnej skúšky a považovať sa za učiteľa s prvou atestáciu. Môžem začať pracovať na druhej atestácii v odbore anglický jazyk alebo môžem aj v inom, ktorý som študovala? Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Kvalifikačné predpoklady a náhrada prvej kvalifikačnej skúšky

Na základe uvedeného vzdelania ste kvalifikovanou učiteľkou anglického jazyka. Je dôležité aké vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa neučiteľské ste absolvovali a na vyučovanie akého predmetu ste získali následne pedagogickú spôsobilosť.

učkaM
Kvalifikacne predpoklady

Mam ukoncenu vysoku skolu ekonomicku a nasledne dps na vyucovanie ekonomickych predmetov. Ucila som aj na obchodnej akademii. Na zaklade vyhlasky mi patri nahrada prvej kvalifikacnej skusky. Len teraz mi nie je jasne ci za neucitelsky smer plus dps alebo jazykovu skusku.

učkaM
Kvalifikačné predpoklady a náhrada prvej kvalifikačnej skúšky

Mam ukoncenu vysoku skolu ekonomicku štánicové predmety ekonómia, poisťovníctvo a nasledne dps na vyucovanie ekonomickych predmetov. Ucila som aj na obchodnej akademii odborné predmety ale aj anglický jazyk. Aktuálne len anglický jazyk na Zš. Na zaklade vyhlasky mi patri nahrada prvej kvalifikacnej skusky. Len teraz mi nie je jasne ci za neucitelsky smer plus dps alebo jazykovu skusku. Ďakujem krásne za odpoveď.

Maria Pavlikova
Kvalifikačné predpoklady a náhrada prvej kvalifikačnej skúšky

Podľa zrušenej vyhlášky MŠ SR č. 41/1996 Z. z. Vám zamestnávateľ mohol uznať náhradu 1. kvalifikačnej skúšky podľa § 9 ods. 1 písm b) za vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa neučiteľské a doplňujúce pedagogické štúdium alebo v súlade s § 9 ods. 1 písm. d) za štátnu jazykovú skúšku. V tom období nezáležalo na tom, za ktorý druh štúdia Vám náhradu 1. kvalifikačnej skúšky uznal. Keďže od 1. 1. 2012 môže zamestnávateľ v súlade s § 47a ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. priznať 60 kreditov za štátnu jazykovú skúšku, bolo by pre Vás vhodné využiť tento paragraf, Situáciu ste mali riešiť v roku 2012, pretože, ak nemáte priznané kredity a Váš zamestnávateľ Vám ich teraz prizná, ale nárok vznikol v januári 2012 na sedem rokov. Tento termín sa nedá posunúť. Jedine aj by prichádzal do úvahy § 46 ods. 5 uvedeného zákona, a to buď materská dovolenka, rodičovská dovolenka, práceneschopnosť alebo nejaký iný dôvod hodný osobitného zreteľa.

učkaM
Kvalifikačné predpoklady a náhrada prvej kvalifikačnej skúšky

Ďakujem krásne za odpoveď. Až teraz pátram na čo všetko mám nárok. Išlo mi hlavne aj o to, že teraz učím len anglický jazyk na 100% úväzku, či mi to platí aj tak. Kredity mi neboli priznané a keď tak počítam, tak 1.1.2019 stratia platnosť tak či tak. Ale ak by mi ich priznal, viem ich použiť na vykonanie 2.atestácie, po vykonaní ktorej stratia platnosť tak či tak. Ono by to ešte pomohlo. Mohol mi zamestnávateľ priznať náhradu 1. kvalifikačnej skúšky podľa paragrafu 9 ods 1 písm b, keď učím anglický jazyk? Či to nezáleží na tom čo učím?

Maria Pavlikova
Kvalifikačné predpoklady a náhrada prvej kvalifikačnej skúšky

Náhradu 1. kvalifikačnej skúšky Vám mohol zamestnávateľ uznať tak ako som Vám napísala. Mohli ste učiť ekonomické predmety alebo jazyk, teda museli ste učiť kvalifikovane, aby Vám mohol náhradu 1. kvalifikačnej skúšky priznať. Obráťte sa na riaditeľa školy, či by "bol ochotný" vystaviť Vám osvedčenie o priznaní 60 kreditov za štátnu jazykovú skúšku podľa § 47a ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. teraz v septembri, ale s dobou platnosti do 31. 1. 2019 tak ako keby bolo vydané v januári 2012 aj s kreditovým príplatkom podľa § 14 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. Kredity môžete použiť na vykonanie druhej atestácie, ktorú môžete vykonať v predmete, na ktorý spĺňate kvalifikáciu (ekonomické predmety a jazyk) a bude Vám platiť keď budete učiť niektorý z predmetov, na ktorý ste kvalifikovaná.

učkaM
Kvalifikacne predpoklady

Dakujem vam krasne za ochotu zaoberat sa mojim pripadom. Este raz vdaka.

vluczyova
kvalifikacia na anj základná škola

dobrý deň, ak som správne načítala platnú vyhlášku, maturita z anj - C1 (2006, boli sme myslím prvý ročníkkedy sa maturovalo už po "novom" podľa európskeho referenčného rámca) ma oprávňuje vyučovať anglický jazyk "iba" na matestkej škole, alebo ? ide mi o to, či v prípade ak chcem učiť anj aj na základnej škole potrebujem opäť zložiť všeobecnú štátnicu na štátnej jazykovej škole (plus mať pedagogické minimum - na to sa chcem zapísať od nového akademického roka). ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Kvalifikacia na anj základná škola

Učiteľ základnej školy musí mať v súlade s § 11 ods. 1 písm. a) zákona č. 138/2019 Z. z. vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Kvalifikačné predpoklady sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1. Na kvalifikované vyučovanie cudzieho jazyka naviac štátnu jazykovú skúšku alebo kvalifikačné vzdelávanie alebo rozširujúce vzdelávanie. Maturitná skúška nie je plnenie kvalifikačného predpokladu.