V otázke čerpania náhradného voľna za nadčas sa v zákone píše, že ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne o čerpaní náhradného voľna, tak to sa čerpá podľa pravidiel daného zákona. Aké má však zamestnávateľ možnosti, ak zamestnanec sa nechce dohodnúť a nechce čerpať náhradné voľno, je v tom prípade zamestnávateľ povinný daný nadčas vyplatiť?
St, 10/17/2018 - 19:04
#1
Nadčas a náhradné voľno
Znenie príslušného paragrafu ste trochu parafrázovali, nie je to tak. V § 19 zákona č. 553/2003 Z. z. je uvedené, že za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30% a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. O dohode o čerpaní náhradného voľna sa píše až následne. Zamestnanec má právny nárok na plat za prácu nadčas podľa prvej vety § 19 zákona č. 553/2003 Z. z. , je tam napísané, že mu patrí hodinová sadzba funkčného platu.
Ďakujem. Mám v tomto smere ešte nejasno a aj ďalšiu otázku. Čo sa u pedagogického zamestnanca výchovy (v reedukačnom centre) ráta ako nadčas? Zastupovanie a každá interakcia so žiakom (súd, vystúpenie, výlet, súťaž, priestupkové konanie)?
Ja som Vám v odpovedi citovala zákon. Ale konkrétne, ktoré činnosti okrem odučených hodín sú nadčasové, musíte maž upravené v pracovnom poriadku. A tiež, ktoré činnosti súvisia s výchovno-vzdelávacou činnosťou a sú to tzv. ostatné činnosti, ktoré sa započítajú do 37,50 hod.
Dobrý deň, poprosím Vás o posúdenie správneho postupu pri riešení neodučených hodín u učiteľa, ktorý nemohol hodinu odučiť, lebo trieda mala besedu s pracovníkmi CPPPaP. Riaditeľ mi dal počas tejto hodiny voľno, mohol som ísť domov, ale nevyužil som to, bol som na pracovisku a venoval som sa pedag. dokumentácii. Hodinu som mal počítanú ako neodučenú a bol som v mínuse. Za dva dni som mal za túto neodučenú hodinu nariadený nezaplatený zástup. Je toto správny postup? Je to praktizované u všetkých kolegov pri neodučených hodinách, ak je trieda na koncerte, výlete a pod. majú hodiny počítané do mínusu. Ďakujem pekne za Vaše vyjadrenie.
Ak je pedagogický zamestnanec v škole (v práci), ale zamestnávateľ mu nepridelí prácu, je to prekážka na strane zamestnávateľa, za ktorú zamestnancovi patrí náhrada mzdy. Ak som správne pochopila Váš problém,, mali ste mať hodinu zaplatenú ako odučenú.
Ak môžem reagovať a chápať vec správne... ak napr. boli žiaci 9. ročníka na exkurzii a v tom dni som mala mať s nimi 2 hodiny, ktoré som samozrejme nemohla odučiť, nie som teda povinná si hodiny nahrádzať ako presunuté z daného dňa. Aj na našej škole to tak funguje, že učitelia si ich musia dodatočne nahradiť.
Ešte by som chcela poprosiť o vyjadrenie. Mám 23 hodinový, 100% úväzok a 1 hodinu navyše, čiže 24 hod. týždenne. V prípade, že jeden deň v tom týždni mám paragraf, resp. dovolenku, alebo je na škole počas nejakej hodiny, ktorú mám učiť, prednáška, automaticky sa mi za týždeň 1 nadčasová hodina nezapočíta, ak som si ju aj odučila. Zdá sa mi, že tento postup nie je správny, pretože táto hodina bola odučená, aj keď som v týždni 1 deň nebola v práci. ďakujem za odpoveď.
Ďakujem pekne za odpoveď, ale ak za neodučenú hodinu z dôvodu žiakov na exkurzii, výlete, koncerte a pod. nemám za túto hodinu v ten konkrétny deň R (riadny nezaplatený zástup v inej triede) a ani nemám ponúknutú náhradnú prácu, táto neodučená hodina sa mi počíta do mínusu z dôvodu vopred známej príčiny na strane zamestnávateľa. Riaditeľ mi ponúkne počas takéhoto ,,okna" čerpanie 45 min. osobného voľna (z mojich nadčasov). Ak to nevyžijem, zastupovanie sa mi prenáša na iný deň mimo môj riadny rozvrh a až potom sa mi táto hodina ,,vynuluje". Môže byť takto upravený pracovný poriadok? Ďakujem.
Mínusové hodiny
Ďakujem pekne za odpoveď, ale ak za neodučenú hodinu z dôvodu účasti žiakov na exkurzii, výlete, koncerte a pod. nemám za túto hodinu v ten konkrétny deň R (riadny nezaplatený zástup v inej triede) a ani nemám ponúknutú náhradnú prácu, táto neodučená hodina sa mi počíta do mínusu z dôvodu vopred známej príčiny na strane zamestnávateľa. Riaditeľ mi ponúkne počas takéhoto ,,okna" čerpanie 45 min. osobného voľna (z mojich nadčasov). Ak to nevyžijem, zastupovanie sa mi prenáša na iný deň mimo môj riadny rozvrh a až potom sa mi táto hodina ,,vynuluje". Môže byť takto upravený pracovný poriadok? Ďakujem.
Ak sú interné dokumenty v rozpore so zákonmi, platia zákony. Podobné problémy sme riešili tento rok aj u nás v škole.
Na Vašu otázku som Vám odpovedala. Ako si to zakotvíte v pracovnom poriadku ja neposudzujem, ale myslím, že postup, ktorý uvádzate nie je správny. Nie je rozhodujúce, či zamestnávateľ vedel o prekážke v práci alebo nevedel, ale nepridelil Vám prácu, hoci ste boli v škole.
Dobrý deň ,chcela by som sa opýtať na náhradné voľno za vykonanie komisionálnej skúšky. Skúška sa konala cez prázdniny, keď mala p. učiteľka RD. Na konci roka súhlasila, že keď rodičia prídu z dieťaťom na slovensko príde dieťa komisionálne vyskúšať hoci má dovolenku. Skúška trvala 2 hodiny. Máme p. učiteľke zrušiť RD alebo jej dať za skúšku 2 hod NV? Veľmi pekne prosím o radu.
Ak pani učiteľka pracovala, nemohla súčasne čerpať aj dovolenku. Časť dňa pracovala a časť dňa čerpala dovolenku. Pre zjednodušenie situácia, dajte jej dve hodiny náhradného voľna a nechajte dovolenku celý deň.
Dobrý večer prajem,
Chcem sa opýtať,či je nejaký zákon,resp. nariadenie, ktoré usmerňuje ako postupovať v prípade vyučovacej hodiny, ktorú nemôžem odučiť, pretože sú žiaci na plaveckom výcviku. Môže mi to dať zamestnávateľ nahradiť mimo moj úväzok, t.j.ak v ten deň končím napr. 5,alebo 6 vyuč. hod., môže ma dať suplovať napr. poobede do družiny, resp. iný deň?pretože ja som v práci a beriem to ako prekážku zo strany zamestnávateľa, alebo sa mýlim? Ak má nemôže dať suplovať v čase mojej vyučovacej hodiny, musím si to nahradiť? Každý to vysvetľuje po svojom.... vopred ďakujem za odpoveď a reakciu....