Učitelia čakajú na víziu

03.07.2014
Legislatíva
Prevádzka školy

Školy dúfajú, že nový minister sa nebude zaúčať dva roky. Nový minister musí doriešiť, či budú verejné školy zvýhodnené a ako prispôsobiť školy praxi.

Dušan Čaplovič odchádza z postu ministra školstva v čase, keď spustil diskusiu o najväčších zmenách v školstve počas druhej vlády Roberta Fica. Ministerstvo minulý mesiac poslalo odborným organizáciám svoje predstavy, ako chce zmeniť štyri kľúčové školské Legislatíva. Navrhuje napríklad finančné zvýhodnenie verejných škôl oproti súkromným, prísnejšie predpísanie vzdelávacieho obsahu pre školy, obmedzenie preplácania doplnkových učebníc, či limitované prijímanie detí do škôlok.
  
Rozbehnutý proces teraz preberie po Čaplovičovi jeho nástupca, ktorým bude štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini. „Očakávame od neho, že do toho vstúpi ozdravujúco. Sú tam mnohé veci, ku ktorým máme silné pripomienky,“ vraví Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov.

Zapojiť firmy
  
Nového ministra čaká aj ďalšia náročná téma, o ktorej Čaplovič predovšetkým veľa rozprával. Tou je zladenie ponuky absolventov, ktorých generujú odborné školy, so skutočnými potrebami trhu. „To sa nedá iba mechanickými zmenami počtov medzi rôznymi typmi škôl,“ povedala analytička portálu Nové školstvo Zuzana Zimenová. „Keď do nekvalitných a nemoderných odborných škôl naženieme viac študentov, vyrobíme iba viac nezamestnaných.“ Nový minister by mal podľa nej hľadať inšpiráciu na západe a snažiť sa do vzdelávacieho procesu cez rôzne motivácie zapojiť aj firmy či živnostníkov. „Keby sa podarilo vytvoriť duálne vzdelávanie, firmy by si žiakov vychovávali ako svojich budúcich zamestnancov a otvorilo by sa len toľko vzdelávacích odborov, koľko miest dokážu firmy vytvoriť,“ vraví Zimenová.
  
Veľkým problémom našich základných i stredných škôl je podľa analytičky aj to, že sa nedokážu prispôsobiť zdravotne či sociálne znevýhodneným žiakom. „Potrebovali by sme viac špeciálnych pedagógov a asistentov, aj prekopanie obsahu a tempa vzdelávania i systému hodnotenia.“ Učitelia čakajú víziu
  
Crmoman upozorňuje, že nový minister by nemal zabudnúť ani na to, že po neúspešnom štrajku prevláda medzi mnohými učiteľmi nespokojnosť. Platy pedagógov stále ostávajú medzi najnižšími v Európskej únii a aj hlboko pod priemerom platov iných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. „Mal by prísť s víziou, ako v školstve udržať mladších učiteľov, ako zvýšiť ich kvalitu, ako zmierniť regionálne rozdiely. Dúfam, že túto víziu nebude hľadať dva roky.“
  
Bývalý minister školstva Eugen Jurzyca nástupcovi radí, aby sa okrem rokovaní s ministerstvom financií zameral aj na Brusel. „Máme extrémne veľa študentov, ktorí študujú a pracujú v zahraničí, zdieľanie nákladov na vzdelávanie by sa mohlo dať obhájiť.“ Pellegrini by mal podľa neho viac pracovať aj s tvrdými dátami, na základe ktorých by mohol napríklad porovnávať kvalitu vysokých škôl.

Zdroj: SME

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte