Európsky rok mládeže: Mentálne choroby u mladých sa za poslednú dekádu zdvojnásobili

26.10.2022
Vzdelávanie a výchova

Zmenu je možné urobiť len cez transformáciu vzdelávacieho systému. Zhodli sa odborníci v diskusii Vizionári, organizovanej pri príležitosti Európskeho roka mládeže 2022. Pandémia COVID-19, vojna na Ukrajine, ale aj celková digitálna transformácia sa v značnej miere podpisujú na vývoji a duševnom zdraví detí a mladých.

Svedčí o tom fakt, že pocit osamelosti u mladých ľudí za posledné tri roky narástol z pôvodných 9 % na 36 %. Počas pandémie narástla aj kyberšikana. Stretlo sa s ňou až 26 % detí alebo mladých ľudí. Jediný spôsob ako tento stav zmeniť a pomôcť generácii mladých ľudí, je budovať ich psychickú odolnosť, slobodu a zároveň pocit zodpovednosti, ale aj vlastnosti ako empatiu, toleranciu či férovosť. Urobiť takúto zmenu je možné len cez transformáciu vzdelávacieho systému . Zhodli sa odborníci v diskusii Vizionári, organizovanej pri príležitosti Európskeho roka mládeže 2022.

Osamelosť, algoritmy sociálnych sietí či mentálne choroby sú kľúčovou paradigmou, v ktorej sú mladí ľudia doslova zacyklení. V Európe si pre duševné problémy každý deň zoberú život traja mladí ľudia. Faktor úzkosti sa po prvom roku COVID-u zvýšil päťnásobne. „Čelíme veľkému počtu zmien. Pandémia priniesla naratív smrti, vojna na Ukrajine strach a neistotu. Sme súčasťou digitalizácie, tá však okrem pozitívneho prináša napríklad aj priestor pre radikalizáciu. Jediný spôsob ako pomôcť mladým ľuďom, aby dokázali čeliť veľkým zmenám, je zabezpečiť systém tak, aby sme boli schopní budovať si psychickú odolnosť,“ hovorí Vladimír Šucha , vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie hovorí, že sa musíme naučiť komunikovať, nielen s mladými ľuďmi, ale aj medzi sebou: „Komunikácia je základný a preventívny spôsob ako vstupujeme do tém, ktoré môžu byť krízové alebo kritické.“

 

Zdroj: europskenoviny.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte