Sľúbené počítače školy nedostali ani po roku

03.05.2022
Vzdelávanie a výchova

Technika za európske milióny mala vyučujúcim prísť už v septembri. Nákup spomalilo verejné obstarávanie. Zrejme tak prídu pred letom.

Vlani v máji minister školstva Branislav Grohling ohlasuje prelomovú správu. Školy čaká najbližšie mesiace digitálny skok. Učiteľom a žiakom rezort nakúpi notebooky a tablety za 40 miliónov eur z Európskej únie. „Prvé zariadenia prídu už v septembri tohto roka,“ prisľúbil vtedy. Prešiel takmer rok a školy doteraz nedostali ani jeden počítač. Proces sa zasekol na verejnom obstarávaní.Sľubovali im miliónyIde o jednu z najväčších investícií do vzdelávania. Základným školám mal rezort nakúpiť 33-tisíc zariadení za 20 miliónov eur z programu REACT-EU. Zároveň mal vybaviť stovky počítačových študovní a zaplatiť digitálnych koordinátorov. Druhá polovica prostriedkov z usporených eurofondov mala za ďalších 20 miliónov zabezpečiť 31-tisíc kusov techniky pre stredné školy, takmer 600 miestností aj ďalších digitálnych koordinátorov.

Vzdelávanie prostredníctvom počítača bolo totiž niekoľko mesiacov jedinou možnosťou. Pandémia zanedbaný stav vybavenia ešte viac zvýraznila. Na vlnu omikronu už mali byť vyučujúci pripravení. Mnohí sa spoliehali na európske investície. Tesne pred koncom vyučovacieho roka riaditelia vypĺňali elektronický dotazník. Mali nahlásiť, aké zariadenia majú a aké im chýbajú.

Základná škola v Lomničke doteraz používa klasickú papierovú triednu knihu. Potrebovala nové počítače, aby mohla prejsť na elektronickú verziu. „Nemáme na to prostriedky. Žiaľ, do dnešného dňa nám nič neprišlo,“ konštatuje riaditeľ Miroslav Zelina. Jeho škola má takmer sto zamestnancov, no notebook nemá ani zďaleka každý. „Počítače máme v zborovniach a v triedach s interaktívnymi tabuľami. Niektorí využívajú aj súkromné tablety alebo smartfóny,“ opísal Zelina s tým, že každý rok dokupujú vybavenie z vlastných zdrojov.

 Zdroj: Hospodárske noviny

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte