V Bruseli rokovali ministri krajín EÚ o otázkach vzdelávania a mládeže
Včera sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Rady pre vzdelávanie a Rady pre mládež pod vedením bulharského predsedníctva v Rade EÚ. Slovensko na týchto zasadnutiach zastupovala štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová.
Rada prijala závery o formovaní vízie európskeho vzdelávacieho priestoru (EEA), ktorý má byť vybudovaný do roku 2025 ako priestor pre vzdelávanie v EÚ bez bariér. V záveroch sú vytýčené prioritné oblasti pre zintenzívnenie spolupráce v nadchádzajúcom období: mobilita a Erasmus +, digitálne zručnosti a vzdelávanie, užšia spolupráca v oblasti vysokoškolského vzdelávania vytvorením sietí Európskych univerzít, inkluzívne vzdelávanie, výučba a učenia sa cudzích jazykov a vzájomné uznávanie diplomov a vysvedčení.
S cieľom priblížiť sa k zhmotneniu vízie EEA Rada tiež prijala revidovaný rámec pre kľúčové kompetencie pre celoživotné vzdelávanie a odporúčanie o presadzovaní spoločných hodnôt, inkluzívneho vzdelávania a európskeho rozmeru výučby.
Ministri následne diskutovali o opatreniach a stimuloch na podporu potenciálu inštitúcií vysokoškolského vzdelávania pre regionálny rast a podporu podnikateľských a inovačných zručností. Zhodli sa, že vysokoškolské inštitúcie majú byť hnacím motorom pre kreovanie kvalifikovaných ľudských zdrojov, inovácie a výskum v regiónoch. Dôležitú úlohu majú hrať nielen pri akcelerácií hospodárskeho rastu, ale i pri sociálnej kohézii. Pri dosahovaní týchto cieľov je však nevyhnutná spolupráca s miestnou správou a partnerstvá s podnikateľským sektorom, ako i finančné motivácie; napríklad s využitím štrukturálnych fondov.
Ako príklad dobrej praxe zo SR štátna tajomníčka Oľga Nachtmannová uviedla IT Valley v Košiciach, kde v rámci jedného klastra spolupracujú VŠ, stredné školy, podnikatelia i samospráva. Uviedla, že práve takéto iniciatívy zvyšujú atraktivitu regiónu pre mladých ľudí.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre