Viac ako 46 miliónov eur pôjde na podporu odborného vzdelávania v transformujúcich sa regiónoch

04.08.2023
Vzdelávanie a výchova

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vyhlásilo prvú výzvu z nového programového obdobia, konkrétne z Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý je súčasťou Programu Slovensko. Viac ako 46 miliónov eur z tejto prvej výzvy ide na podporu odborného vzdelávania na hornej Nitre (Trenčiansky samosprávny kraj), v Košickom a Banskobystrickom kraji.

 

„Naplno sme odštartovali Program Slovensko a nové eurofondy. Pre našu krajinu je nové eurofondové obdobie jedinečnou príležitosťou, ako sa posunúť vpred. Prvá výzva za viac ako 46 miliónov eur je určená na podporu odborného vzdelávania vo vybraných regiónoch oprávnených čerpať z Fondu na spravodlivú transformáciu. Ide teda o hornú Nitru, Košický a Banskobystrický kraj. Tento špeciálny fond je určený regiónom a ľudom na riešenie dôsledkov spojených s transformáciou, s cieľom posilniť ich konkurencieschopnosť pri prechode na zelenšiu ekonomiku,“ oznámil minister investícií Peter Balík.

„Práve kvalitné odborné vzdelávanie je základným predpokladom pre to, aby si mladí ľudia našli v regiónoch dobrú prácu, aby neodchádzali za lepším životom inam. Konkrétne pre hornú Nitru, kde sa tento rok skončí ťažba hnedého uhlia a jeho využívanie to znamená, že mladí ľudia budú môcť získať kvalitnejšie vzdelanie a nadobudnú zručnosti v odboroch, ktoré v tomto regióne nahradia banícke povolania. Je čas pripraviť sa na budúcnosť, pretože trh práce sa mení a naši mladí ľudia potrebujú byť pripravení. Horná Nitra zažije vďaka Fondu na spravodlivú transformáciu prudký rozvoj zelenšej a udržateľnej ekonomiky a energetiky. Práve do týchto oblastí budú smerovať nové eurofondy,“ povedal minister Balík.

Na hornej Nitre je sedem odborných škôl, ktoré budú oprávnené prihlásiť sa do prvej výzvy z Programu Slovensko, s celkovou alokáciou 46,2 milióna eur. Pre hornú Nitru je z nej vyčlenených 15 miliónov eur, pre Košický kraj takmer 12,8 milióna eur a pre Banskobystrický kraj viac ako 18,4 milióna eur. Ak bude výzva úspešná, vo Fonde na spravodlivú transformáciu je možné vytvoriť priestor pre jej navýšenie. Podporu môžu získať stredné odborné, priemyselné a zdravotnícke školy či obchodné akadémie. Do výzvy sa môžu zapojiť aj samotní zriaďovatelia týchto škôl.

„Výzva z Fondu na spravodlivú transformáciu je jedinečná v tom, že umožní školám realizovať komplexné projekty. Škola si bude môcť zrekonštruovať priestory a odborné učebne, modernizovať materiálno-technické vybavenie, ako aj pracovať na aktualizácii vzdelávacích programov. Zároveň môže podporiť svojich učiteľov vo vzdelávaní v odborných predmetoch a zvyšovať ich expertízu v danej oblasti, ktorú môžu potom ďalej odovzdávať svojim študentom,“ dodal minister Balík.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte