Vydavateľstvá EXPOL aj RAABE partnermi medzinárodného projektu

26.01.2023
Vzdelávanie a výchova

DECODE – taká je skratka medzinárodného projektu Erasmus+ s názvom Developing the COgnitivE Potential of Preschoolers from Disadvantaged Backgrounds, ktorého organizátorom, spolu s ďalšími partnermi z Česka, Slovenska a Slovinska, je RAABE CZ a partnerom učebnicové vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA.

V pražskom Hoteli Olšanka sa v januári konalo už druhé stretnutie partnerov, v rámci ktorého si účastníci okrem iného prerozdelili práce na jednotlivých výstupoch projektu, definovali cieľovú skupinu projektu a určili pracovné tímy.  

Cieľom nového medzinárodného projektu je pomôcť s rozvojom kognitívneho rozvoja detí vo veku 3-6 rokov zo znevýhodnených prostredí. Deti, ktorých kognitívny rozvoj sa zanedbá v tomto veku, totiž neskôr  vykazujú menšiu mieru učenia, šikovnosti a vyššiu mieru neukončenia základných a stredných škôl. Tieto znevýhodnené prostredia môžu byť znevýhodnené v ekonomickej, sociálnej, jazykovej alebo emocionálnej rovine. 

Projekt DECODE plánuje pomôcť s kognitívnym rozvojom škôlkarov v dvoch prostrediach zároveň: v školskom aj v domácom. „Pre školské prostredie plánujeme vytvoriť až 96 aktivít, ktoré budú rozvíjať deti v piatich kognitívnych oblastiach: vnímavosť, pozornosť, pamäť, myslenie a jazyk. K týmto aktivitám bude pripravená metodika, ktorá vysvetlí dôležitosť tohto prístupu a usmerní prácu učiteľov s týmito aktivitami,“ vysvetľuje Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka RAABE CZ. Ako dodáva, „v rámci pilotovania aktivít s metodikou vyškolíme 12 učiteľov, ktorí budú overovať aktivity.“

Pre domáce prostredie sa tiež v rámci projektu vytvorí až 320 aktivít, ktoré taktiež budú rozvíjať deti v 5 kognitívnych oblastiach. Tieto aktivity pre domáce prostredie budú digitalizované a zverejnené na verejnej platforme. „Zároveň školy, ktoré sa podieľali na pilotovaní našich aktivít, zorganizujú workshopy pre rodičov, kde im vysvetlia dôležitosť práce s ich deťmi na tejto platforme a budú im prezentovať pozitívne dôsledky na vývoj ich detí,“ povedala Mira Bianchi Schrimpelová. 

Dodajme, že všetky aktivity a metodiky budú preložené do 4 jazykov: angličtiny, slovenčiny, češtiny a slovinčiny. 

 

CIELE projektu DECODE:

1. Prispieť k vysokokvalitnému a relevantnému predškolskému vzdelávaniu a výchove zavedením komplexného prístupu k posilňovaniu rozvoja kognitívnych schopností detí, v rámci ktorého materské školy a rodiny synchronizovane spolupracujú na riešení problémov so znevýhodneným vzdelávaním a nízkou úrovňou základných zručností tým, že sa umožní úspech všetkým deťom.

 

Zdroj: raabe.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte