Ukrajincov na prijímačkách diskriminuje jazyk. Zostanú im odbory, ktoré Slováci nechcú

13.04.2022
Vzdelávanie a výchova

Utečenci si strednú školu nebudú môcť vybrať. Pridelia im tú, ktorá bude mať voľné miesto. Podľa analytikov sa tým však môže premrhať ich potenciál.

Monitor písali pred pár dňami. Deviatakov však ďalšia dôležitá skúška ešte len čaká. Začiatkom mája musia prejsť prijímacími pohovormi. Ak ich úspešne zvládnu, zaistia im miesto na vysnívanej strednej škole.

Uchádzačov bude tento rok ešte viac. Na Slovensko totiž prišli tisícky žiakov z Ukrajiny. Vo výberovom procese však Slovákom nemôžu konkurovať. Neovládajú jazyk, ktorý je súčasťou vstupnej previerky.

Hranice Slovenska dosiaľ prekročilo vyše 321-tisíc ľudí z Ukrajiny, pričom veľkú časť z nich tvoria školáci. Niektorí síce pokračujú v ročníku online formou, no do slovenských tried sa už zaradilo vyše šesťtisíc z nich, z toho 618 na stredných školách. Ďalšia skupina si nástup necháva na september.

Na gymnáziá sa nedostanú
Mnoho odídencov však neúmyselne premeškalo termín podávania prihlášok. Tie si našinci posielali do 20. marca. Na rozdiel od nich si vzdelávaciu inštitúciu nebudú môcť vyberať.
Podľa rezortu školstva bude vzdelávanie azylantov na strednej škole riešiť regionálny úrad školskej správy po prerokovaní s konkrétnym riaditeľom.
Prípady budú posudzovať individuálne v závislosti od miesta pobytu, kapacít, záujmu a potrieb žiakov. Prednostne v školách s voľnými miestami. Informácie o kapacitách budú riaditelia poznať 20. júna po ukončení prijímacích pohovorov.
Podľa analytika Centra vzdelávacích analýz Michala Rehúša však tento mechanizmus môže spôsobiť, že Ukrajincom zostanú len vzdelávacie inštitúcie, ktoré nie sú v súlade s ich schopnosťami.
„Hrozí, že budú študovať na menej kvalitných školách, potom budú mať horšie zamestnanie a premrhá sa ich potenciál,“ upozornil pre HN.
Trend sa dlhodobo nemení. Najväčší záujem je o gymnáziá, ktoré majú byť podľa historickej tradície výberovými školami pre tých najtalentovanejších. Hlásia sa však na ne stovky uchádzačov.
O miesta, ktoré neobsadia po prvom termíne, sa môžu ešte uchádzať ďalší kandidáti o týždeň neskôr. V závere procesu sú už väčšinou kapacity naplnené na maximum.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte