O zrušení normatívu financovania škôl ani neuvažujeme
Normatív financovania stredných škôl vniesol do školského systému prehľad a poriadok. Ministerstvo školstva preto ani neuvažuje o tom, že by ho zrušilo. Na pravidelnej Hodine otázok v parlamente to uviedol šéf rezortu školstva Ján Mikolaj.
![](https://skolskyportal.sk/sites/default/files/styles/mobile_landscape/public/field/image/normativ_na_ziaka_portal_11.2.10_1.jpg?itok=kpeHx162)
Reagoval tak na otázku poslankyne Smeru-SD Dariny Gabániovej, či je možné zmeniť spôsob financovania vysokých a stredných škôl a upustiť od normatívu, keďže v praxi sa prejavuje negatívne. Školy podľa zákonodarkyne totiž v súčasnosti preferujú kvantitu nad kvalitou prijatých študentov.
Tento problém však podľa ministra netreba riešiť zrušením normatívu, ale v súlade s potrebou škôl v rámci jednotlivých regiónov. "Ak by sme chceli zaviesť iný spôsob financovania ako je normatív vrátane koeficientov, v súčasnosti nemáme ani nijaký nástroj. Je len jedna možnosť, že by sme školy začali rozlišovať podľa kvality. Ale kvality čoho? Kvality žiakov, výsledkov alebo pedagogického zboru?" uviedol Mikolaj.
Podľa neho v súčasnosti existuje iba jeden nástroj, na základe ktorého by sa mohlo dať určiť, ktorá škola je lepšia a dostane tak viac peňazí. Týmto nástrojom je externá maturita. Iné nie sú, ale dodal, že on osobne je za to, aby sa zaviedol aj koeficient podľa externej maturity, ale je to citlivá téma, ktorú treba odkonzultovať.
Minister pripomenul, že financovanie normatívnym spôsobom sa vykonáva od januára 2004. "Normatív upevnil existenciu tých škôl, ktoré majú dostatok študentov. Predpokladáme, že to budú tiež lepšie školy. V prípade, ak ich nemajú dostatok, motivuje ich to k spájaniu alebo k iným racionalizačným krokom. Je to teda aj nástroj sily. Zriaďovateľom škôl poskytuje dostatok priestoru, aby mohli uplatňovať svoje kompetencie," vysvetlil význam normatívu Mikolaj.
Zdôraznil, že prvoradým cieľom ministerstva školstva je sledovať, aby sa prostredníctvom koeficientov personálnej a prevádzkovej náročnosti čo najpresnejšie určila potreba finančných prostriedkov pre základné školy, ako aj pre jednotlivé kategórie stredných škôl.
Šéf rezortu školstva dnes odpovedal aj na otázku poslanca Lászlóa Szigetiho (SMK), ktorý chcel vedieť, kedy predloží návrhy na vymenovanie za profesorov prezidentovi SR z Vysokej školy zdravotníckej a sociálnej práce sv. Alžbety. Szigeti tvrdí, že minister tak mal urobiť už dávno a nie ich zadržiavať. "Minister je povinný predložiť návrh prezidentovi," vyhlásil Mikolajov predchodca Szigeti. Upozornil, že spomínaná škola dostala súhlas a má právo na vymenovanie profesorov. "Vy ste mali posunúť návrh prezidentovi a on nech sa k nemu vyjadrí," zopakoval Szigeti.
Mikolaj s jeho názorom nesúhlasí. "Od mája 2006 už minister školstva nie je poštár," reagoval s tým, že v súvislosti s návrhmi od VŠ zdravotníckej a sociálnej práce sv. Alžbety existujú určité spochybnenia. "Požiadali sme Akreditačnú komisiu (AK) o prehodnotenie, či návrhy profesorov sú v súlade s akreditáciou príslušnej vysokej školy. V súčasnosti je to na AK a čakáme na jej stanovisko," uviedol minister, podľa ktorého je v poriadku, aby sa posúdilo, "či ide všetko ako na bežiacom páse".
Zdroj: TASR
Komentáre