Čitateľský oriešok 6 pozná víťazov!

14.04.2020
Vzdelávanie a výchova

Šiesty ročník celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok, ktorú organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko spoločne s partnermi, pozná svojich víťazov. Odborná porota i verejnosť určili tento rok víťazov spomedzi takmer 35 000 kresieb! Tento rok sa do súťaže po prvýkrát mohli zapojiť aj prváci.

Súťaž vznikla so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu. Tak, ako každý rok, aj tentokrát mala dve časti – textovú a výtvarnú. Žiaci jednotlivých ročníkov si najprv prečítali dva príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 1., 2., 3. a 4. ročník, ktoré vydáva RAABE Slovensko. Na konci textov našli jednoduché aj zložitejšie otázky, ktorými sa museli prelúskať, t. j. správne odpovedať na otázky súvisiace s textom. Po vyplnení úloh žiaci pokračovali výtvarnou časťou súťaže, v ktorej mohli prejaviť svoju fantáziu a výtvarné zručnosti. Ich úlohou bolo prepojiť dva prečítané príbehy do jedného jediného obrázka – skrátka vymyslieť svoj vlastný príbeh v podobe kresby.

Z celkového počtu takmer 35 000 prác, ktoré do súťaže zaslali školy, odborná porota vybrala spolu 1 332 kresieb (333 v každom ročníku). „Do ďalšieho kola súťaže postúpili práce, ktoré podľa hodnotenia poroty najoriginálnejším spôsobom v kresbe prepojili dva prečítané príbehy z našich pracovných zošitov a súčasne splnili všetky formálne podmienky na zaradenie do súťaže,“ povedala o spôsobe hodnotenia poroty Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

Výtvarníci: „Veľmi silný ročník!“

Okrem zástupcov nakladateľstva RAABE do poroty súťaže zasadli aj profesionálni výtvarníci – Zuzana a Rastislav Lukáčovci, ktorí sa venujú exteriérovej maľbe, ale rovnako tak aj maľbe portrétov, zátiší či ilustrovaniu kníh. „Tento ročník bol prekvapivo silný, veľa prác malo vysokú kvalitu, akoby začali viacerí chápať a viac si všímať, podľa akých kritérií hodnotíme. Tešíme sa, lebo podľa toho vidno, že k súťaži čoraz viac škôl pristupuje zodpovedne a s cieľom nielen sa zúčastniť, ale aj vyhrať. Na druhej strane bolo pre nás ťažké vybrať tých najlepších, lebo do kategórie NAJ v tomto ročníku spadá skutočne veľa prác, pokojne aj trikrát taký počet,“ komentovala úroveň tohtoročných prác Zuzana Lukáčová.

Dodajme, že vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s koronavírusom, sa plánovaný záverečný ceremoniál v Zichyho paláci v Bratislave tento rok konať nebude. Organizátor súťaže v spolupráci so školami ocenených žiakov dorieši termín i spôsob doručenia zaslúžených cien aj diplomov.

Kompletný zoznam víťazov súťaže Čitateľský oriešok 6 nájdete tu.

             

Všetky školy, ktoré do súťaže prihlásili svojich žiakov, majú nárok na 50 % zľavu na nákup pracovných zošitov Tajomstvá sveta. Zľavu si môžu uplatniť najneskôr však do 30. júna 2020.

 

Všetky informácie o podmienkach a priebehu súťaže, spolu s dôležitými termínmi uzávierok nájdete na stránke: www.skolskyportal.sk v sekcii Čitateľský oriešok.

Zdroj: Raabe Slovensko

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte