Doučovanie: záujem veľký, miest bolo málo
Projekt Spolu múdrejší bol síce žiadaný, no podľa analytikov sa nezapojili kľúčoví žiaci. Riaditeľov odradili aj príliš pevné podmienky.
Žiaci majú za sebou neštandardný školský rok. Mnohí z nich sa niekoľko mesiacov učili len cez obrazovky počítačov, no aj napriek zredukovaným osnovám im učitelia nestihli vysvetliť všetko učivo. Po návrate do lavíc tak chceli zmierniť dosahy pandémie na ich vedomosti. Ako potvrdzujú zahraničné výskumy, najúčinnejšou zbraňou na to je doučovanie. Ministerstvo školstva preto prišlo s mimoriadne žiadaným projektom Spolu múdrejší. Podľa analytikov však nezachytil tých, ktorí to potrebovali najviac. Niektorí riaditelia napriek tomu uprednostnili postup vo vlastnej réžii.
Záujem nad očakávania
Aj keď bolo dištančné vzdelávanie počas druhej vlny na vyššej úrovni, stále nebolo plnohodnotnou náhradou. Dôkazom je aj to, že učitelia nestihli prebrať, vysvetliť a upevniť všetko učivo stanovené v osnovách. Keď sa v apríli začali školy postupne otvárať, väčšina z nich posilnila doučovanie. Rezort školstva podporil 471 škôl, aby mimo vyučovania dovzdelávali predovšetkým deti ohrozené neúspechom. Na tento účel im prerozdelil 1,5 milióna eur.
Za tri mesiace sa mohlo do programu zapojiť viac ako 14-tisíc školákov, ktorí spolu absolvovali minimálne 465-tisíc hodín. Ministerstvo ešte len čaká na záverečné správy od účastníkov, no už teraz výsledky hodnotí pozitívne. „Projekt Spolu múdrejší sa stretol s veľkým úspechom u žiakov, učiteľov i rodičov. Mimoriadny záujem sme zaznamenali aj v školách, ktoré sa zatiaľ nezapojili,“ odkázal rezort pre HN.
Faktom je, že ešte v prvej vlne sa neučilo online 106-tisíc detí zo základných škôl. Práve preto Centrum vzdelávacích analýz zhodnotilo, že aktuálne doučovanie malo príliš málo účastníkov a zasiahlo len časť kľúčových detí. „Podľa našich odhadov to bolo len 13 percent žiakov, ktorí sa v minulom roku učili bez internetu,“ vyčíslil pre HN analytik Michal Rehúš. Tvrdí, že tento program by mal byť omnoho širší a masívnejší.
Aj keď Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov hodnotí projekt Spolu múdrejší kladne, myslí si, že nebol dotiahnutý do konca. „Bol o to väčší záujem, ako ministerstvo rátalo. Bohužiaľ, neupravilo výzvu, aby mohlo záujem doplniť,“ konštatoval pre HN. Vzhľadom na požiadavky rodičov rezort plánuje, že od septembra doučovanie spustí znovu.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre