Unavené školy musia začleniť ukrajinské deti

10.03.2022
Vzdelávanie a výchova

Ešte pred pár týždňami bola ich najväčším problémom karanténa, kontrola testov a dištančná výučba. Školy sa ešte ani nestihli spamätať z pandémie a už majú na pleciach ďalšie nové povinnosti. Musia v triedach pripraviť miesta pre deti rodičov, ktorí z Ukrajiny utiekli pred vojnou. Zároveň musia zabezpečiť ich integráciu do kolektívu a jazykové kurzy.

Riaditeľka Základnej školy Komenského vo Svite Monika Dudinská do druhého ročníka prijala jedno ukrajinské dievča. „Spolužiaci ju uvítali veľmi srdečne. Hoci prvý deň pôsobila veľmi vystrašene, videla som ju so širokým úsmevom,“ opísala pre HN. Podľa jej slov okrem jazyka nevybočuje z davu a má rovnakú úroveň vedomostí ako jej rovesníci. V triede jej pomáha pedagogička, ktorá ovláda základy ukrajinčiny.

Faktom je, že riaditeľom v týchto dňoch pribudli nové úlohy. Keď ukrajinskí rodičia požiadajú o azyl alebo o dočasné útočisko, predložia doklad o začatí konania vedeniu vybranej vzdelávacej inštitúcie. Tá musí následne posúdiť schopnosti dieťaťa a zaradiť ho do príslušného ročníka a triedy. Potom by mu mala poskytnúť jazykový kurz. Treba zabezpečiť aj pedagóga, ktorý bude za realizáciu zodpovedný. Zároveň musí požiadať o pokrytie nákladov cez dohodovacie konanie.

Keď sa školám zvýši počet žiakov, musia individuálne žiadať o zvýšenie osobných a prevádzkových nákladov. Podľa Viktora Križa zo Slovenskej komory učiteľov sú po dvoch rokoch pandémie vyčerpané a nie sú pripravené na ďalšiu záťaž v podobe dopytovania financií. „Lepšie riešenie by bolo vytvárať expertné regionálne centrá. Deti potrebujú bezpečie a psychologickú podporu. Potrebujú byť so svojou komunitou a rozprávať sa,“ vysvetlil s tým, že po adaptácii by sa mohli individuálne zaradiť do tuzemských škôl.



Žiadosti hlási východ

Na Slovensko v posledné dni mohli prísť z Ukrajiny aj tisícky detí. Rezort školstva zatiaľ nevie vyčísliť, koľko z nich sa už zapojilo do vzdelávacieho procesu„Deti sa zaraďujú do škôl samostatne na základe rozhodnutia riaditeľa, prípadne po dohode so zriaďovateľom,“ spresnil minister školstva Branislav Grohling. Prvotné dáta bude rezort poznať budúci mesiac.

Podľa školského analytika Petra Zmeka nebudú Ukrajinci v mestách situovaní rovnomerne. „Mali by sme zvýšiť kapacity tam, kde budú utečenci z väčšej časti usadení,“ konštatoval pre HN. Najviac žiadostí však zatiaľ hlásia na východe Slovenska. Spojená škola Tarasa Ševčenka v Prešove je jedinou inštitúciou, ktorá vyučuje v ukrajinskom jazyku. Prijala už takmer 50 detí odídencov z Ukrajiny. Maximálne môže ponúknuť 120 miest.

Vzdelávacie inštitúcie zatiaľ zaraďujú žiakov do existujúcich tried, no ak by ich počet stúpol, rezort je pripravený finančne podporiť vznik nových. V Košiciach doteraz prijali 38 žiakov.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte